Oldala 12 of 25 ElsõElsõ ... 2101112131422 ... UtolsóUtolsó
Eredmény 111 to 120 of 245

Topic: Ehetõ "özönnövények" és elkészítési javaslatok

  1. #111
    Törölt_fórumtag2
    Guest

    0 Not allowed!
    Idézet Eredeti hozzászóló venosz Hozzászólás megtekintése
    Azért ültettem csicsókát a kertbe mikor kell kiásni? Már jó hüvelykújnyi vastag a szára, és kb. két és fél méter magas.
    Várj még vele szeptember végéig, október elejéig. Ne egyszerre szedd ki az összeset, csak annyit, amennyit megesztek. A földben tökéletesen eláll télen is, akkor is ki lehet forgatni, ha kicsit fagyos a föld.
    Most még csak salátának valót lehet kiszedni.

  2. #112
    Törölt_fórumtag2
    Guest

    0 Not allowed!
    Tegnap nem bírtam tovább: csicsókát kell ennem! Fogtam az 1910M gyalásót és egy mélytányért. Még csak salátának való van alattuk, olyan bütyökujj nagyságúak. Megszedtem a tányért, késsel lepucoltam, lemostam.
    Végül, csak úgy magában megettem. Volt néhány olyan édes közöttük, hogy vetekedett az íze a mézzel.
    Nagyon várom a szedés idõ eljöttét. Már bekészítettem a burgonya keményítõt a polcra...

  3. #113
    Senior.Member fisligery's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Hozzászólások
    550
    Thumbs Up
    Received: 0
    Given: 0

    0 Not allowed!
    Összeszedtem pár dolgot a csipkebogyóról:
    http://www.scribd.com/doc/239814173/Csipkebogyo

    (ha van rá igény akkor felteszem nyomtatóbarát verzióban-fekete-fehéren csak 1 db fekete-fehér rajzzal)

  4. #114
    Törölt_fórumtag2
    Guest

    0 Not allowed!
    Idézet Eredeti hozzászóló fisligery Hozzászólás megtekintése
    Összeszedtem pár dolgot a csipkebogyóról:
    http://www.scribd.com/doc/239814173/Csipkebogyo

    (ha van rá igény akkor felteszem nyomtatóbarát verzióban-fekete-fehéren csak 1 db fekete-fehér rajzzal)


    Csipkebogyó bor:

    A csipkebogyót olyankor szedjük, amikor már az teljesen beérett, a „dér megcsípte”. Már a szedésnél is figyeljünk arra, hogy csak egészséges szemeket szedjünk, mert így könnyebb a tisztítása és jobb minõségû bort tudunk elõállítani.

    Csipkebogyót, a rajtamaradt száraktól, virágkehely maradványoktól megtisztítjuk, összezúzzuk, vagy legalább kettévágjuk. (Húsdarálón is ledarálhatjuk, de ilyenkor nagyon gyorsan kell elvégezni a munkát, hogy minél kevesebb ideig érintkezzen a gyümölcs – fémmel.)

    Ezután a gyümölcsöt meg mérjük, és ehhez számítjuk ki, a hozzáadandó cukor, víz és a citromsav, vagy borkõsav mennyiségét. 1 kg gyümölcsre 4 - 4, 5 liter vizet, 36-50 dkg cukrot és 5 g citromsavat, vagy borkõsavat számolunk. (Fele-fele, vagy bármilyen arányban mindkettõt használhatjuk.)


    Fontos! A vizet nem szabad felmelegíteni, csak szoba-hõmérsékletûre: ( 20, legfeljebb 25 °C–ra). Túl meleg, vagy forró víz, zavarosodást okoz.

    A vizet ráöntjük a gyümölcsre, és 24 órát pihentetjük, majd adagonként préskendõbe (tüllkendõbe) csomagolva kipréseljük. A kipréselt lébõl annyit kiveszünk, hogy a cukrot és a savat feloldhassuk benne. Csak amikor teljesen feloldódott öntjük vissza a lére. Az erjesztõ edényt, kb. 70 - 75 %-ig. töltjük fel lével, kotyogóval kell ellátni, és egyenletes, lehetõleg 12-16 °C-os hõmérsékleten erjesszük. A zártan erjesztésre feltétlen szükség van, mert a csipkebogyóbor hajlamos az ecetesedésre. (Az erjesztés megkezdésekor, használjunk borélesztõt.)

    Ha a kotyogó elcsendesedett, lefejtjük a bort. Ezután visszahelyezzük a kotyogót és még néhány napig, hagyjuk ülepedni, majd ismét lefejtjük. Ha mindent a fentiekben leírtak szerint végeztünk, akkor a második fejtés után már csillogó, zavarosodástól mentes kellemes illatú és zamatú bort kaptunk.

    Palackozás elõtt még egyszer lefejtjük, zöld üvegekbe töltjük úgy, hogy az üveg szájáig töltjük és a dugó benyomásával, szorítjuk ki a bort, így kizárjuk a levegõt.

    Sötét hûvös helyen tároljuk. Nagy mennyiség készítésekor enyhén kénezzük, csak ez után palackozzuk. (Mûanyag ballonban tárolt bort NE kénezzük.)

    Ha betartottuk a technológiát, nagyon finom aszú ízû bort kapunk, amelyet három évig érdemes eltartani. Ezt követõen is eltartható, és fogyasztható, de íz, és vitamintartalma az idõ múlásával egyre csökken.

  5. #115
    Törölt_fórumtag2
    Guest

    0 Not allowed!
    gled1.jpggled2.jpg
    Megcsonkítottak tegnap egy gledícsia fát. Ma kimentünk a fiammal és összeszedtük a termést a földrõl. Úgy 20x ennyi van még rajta.

  6. #116
    Senior Member Grafitos's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2013
    Lakhely
    Borsod&BP
    Hozzászólások
    1,894
    Thumbs Up
    Received: 1
    Given: 0

    0 Not allowed!
    ezt nem is tudtam róla:
    "A magot körülvevõ kocsonyás, édes anyagot tüdõbaj esetén fogyasztják, de a gyermekek csemegeként is szopogatják. Magját lencseszerûen lehet felhasználni. Rövid forralás után a meleg vízben állva megpuhul. (Hideg vízben való áztatásra nem reagál napok alatt sem.) Íze a tökmagéra emlékeztet. Õrölve zöldséglevesbe szórják, és kávépótszerként is ismert. Hazájában sör jellegû italt készítenek belõle."

    Oakland ezek a nyomik sört készítenek belõle..lefogadom, hogy Neked összejönne valami jóféle házibor is

  7. #117
    Törölt_fórumtag2
    Guest

    0 Not allowed!
    A héjának állítólag nagyon magas a cukor tartalma.
    Majd kísérletezünk vele.
    Épp egy negyedórája gondoltam rá, hogy miként lehetne kivonni belõle a cukrot...

  8. #118
    Fórum támogató Zacskóbicska's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Aug 2013
    Lakhely
    Hungary
    Hozzászólások
    1,250
    Thumbs Up
    Received: 1
    Given: 0

    0 Not allowed!
    Sõt a száraz magja mérleg súlyként is használható, ugyanis ebbõl származik a karát, mint súlymérték. Minden egyes mag pontosan 0,2 g tömegû.

  9. #119
    Törölt_fórumtag2
    Guest

    0 Not allowed!
    csicsóka1.jpgcsicsóka2.jpg

    Egy hete virágzik a csicsóka, ez már a szedés megindulását jelenti.
    Két tõ alól szedtem ki a tányérnyi gumót. Most már a mindennapi étrendünkbe (hála Istennek) visszakerül.
    Reggelire a családnak szendvicsbe szeletelve. Az én reggelim dió és csicsóka volt.

  10. #120
    Senior Member pappito's Avatar
    Csatlakozás dátuma
    Mar 2014
    Hozzászólások
    493
    Thumbs Up
    Received: 0
    Given: 0

    0 Not allowed!
    Idézet Eredeti hozzászóló Zacskóbicska Hozzászólás megtekintése
    Sõt a száraz magja mérleg súlyként is használható, ugyanis ebbõl származik a karát, mint súlymérték. Minden egyes mag pontosan 0,2 g tömegû.
    na, ma is tanultam valamit, köszi!

Posting Permissions

  • Te nem nyithatsz új topicot
  • Te nem szólhatsz hozzá
  • Te nem csatolhatsz fájlokat
  • Te nem szerkesztheted a hozzászólásaid
  •