0
Tegnap nem bírtam tovább: csicsókát kell ennem! Fogtam az 1910M gyalásót és egy mélytányért. Még csak salátának való van alattuk, olyan bütyökujj nagyságúak. Megszedtem a tányért, késsel lepucoltam, lemostam.
Végül, csak úgy magában megettem. Volt néhány olyan édes közöttük, hogy vetekedett az íze a mézzel.![]()
Nagyon várom a szedés idõ eljöttét. Már bekészítettem a burgonya keményítõt a polcra...
Összeszedtem pár dolgot a csipkebogyóról:
http://www.scribd.com/doc/239814173/Csipkebogyo
(ha van rá igény akkor felteszem nyomtatóbarát verzióban-fekete-fehéren csak 1 db fekete-fehér rajzzal)
Csipkebogyó bor:
A csipkebogyót olyankor szedjük, amikor már az teljesen beérett, a „dér megcsípte”. Már a szedésnél is figyeljünk arra, hogy csak egészséges szemeket szedjünk, mert így könnyebb a tisztítása és jobb minõségû bort tudunk elõállítani.
Csipkebogyót, a rajtamaradt száraktól, virágkehely maradványoktól megtisztítjuk, összezúzzuk, vagy legalább kettévágjuk. (Húsdarálón is ledarálhatjuk, de ilyenkor nagyon gyorsan kell elvégezni a munkát, hogy minél kevesebb ideig érintkezzen a gyümölcs – fémmel.)
Ezután a gyümölcsöt meg mérjük, és ehhez számítjuk ki, a hozzáadandó cukor, víz és a citromsav, vagy borkõsav mennyiségét. 1 kg gyümölcsre 4 - 4, 5 liter vizet, 36-50 dkg cukrot és 5 g citromsavat, vagy borkõsavat számolunk. (Fele-fele, vagy bármilyen arányban mindkettõt használhatjuk.)
Fontos! A vizet nem szabad felmelegíteni, csak szoba-hõmérsékletûre: ( 20, legfeljebb 25 °C–ra). Túl meleg, vagy forró víz, zavarosodást okoz.
A vizet ráöntjük a gyümölcsre, és 24 órát pihentetjük, majd adagonként préskendõbe (tüllkendõbe) csomagolva kipréseljük. A kipréselt lébõl annyit kiveszünk, hogy a cukrot és a savat feloldhassuk benne. Csak amikor teljesen feloldódott öntjük vissza a lére. Az erjesztõ edényt, kb. 70 - 75 %-ig. töltjük fel lével, kotyogóval kell ellátni, és egyenletes, lehetõleg 12-16 °C-os hõmérsékleten erjesszük. A zártan erjesztésre feltétlen szükség van, mert a csipkebogyóbor hajlamos az ecetesedésre. (Az erjesztés megkezdésekor, használjunk borélesztõt.)
Ha a kotyogó elcsendesedett, lefejtjük a bort. Ezután visszahelyezzük a kotyogót és még néhány napig, hagyjuk ülepedni, majd ismét lefejtjük. Ha mindent a fentiekben leírtak szerint végeztünk, akkor a második fejtés után már csillogó, zavarosodástól mentes kellemes illatú és zamatú bort kaptunk.
Palackozás elõtt még egyszer lefejtjük, zöld üvegekbe töltjük úgy, hogy az üveg szájáig töltjük és a dugó benyomásával, szorítjuk ki a bort, így kizárjuk a levegõt.
Sötét hûvös helyen tároljuk. Nagy mennyiség készítésekor enyhén kénezzük, csak ez után palackozzuk. (Mûanyag ballonban tárolt bort NE kénezzük.)
Ha betartottuk a technológiát, nagyon finom aszú ízû bort kapunk, amelyet három évig érdemes eltartani. Ezt követõen is eltartható, és fogyasztható, de íz, és vitamintartalma az idõ múlásával egyre csökken.
| Thumbs Up |
| Received: 1 Given: 0 |
ezt nem is tudtam róla:
"A magot körülvevõ kocsonyás, édes anyagot tüdõbaj esetén fogyasztják, de a gyermekek csemegeként is szopogatják. Magját lencseszerûen lehet felhasználni. Rövid forralás után a meleg vízben állva megpuhul. (Hideg vízben való áztatásra nem reagál napok alatt sem.) Íze a tökmagéra emlékeztet. Õrölve zöldséglevesbe szórják, és kávépótszerként is ismert. Hazájában sör jellegû italt készítenek belõle."
Oakland ezek a nyomik sört készítenek belõle..lefogadom, hogy Neked összejönne valami jóféle házibor is![]()
A héjának állítólag nagyon magas a cukor tartalma.
Majd kísérletezünk vele.![]()
Épp egy negyedórája gondoltam rá, hogy miként lehetne kivonni belõle a cukrot...
| Thumbs Up |
| Received: 1 Given: 0 |
Sõt a száraz magja mérleg súlyként is használható, ugyanis ebbõl származik a karát, mint súlymérték. Minden egyes mag pontosan 0,2 g tömegû.
csicsóka1.jpgcsicsóka2.jpg
Egy hete virágzik a csicsóka, ez már a szedés megindulását jelenti.
Két tõ alól szedtem ki a tányérnyi gumót. Most már a mindennapi étrendünkbe (hála Istennek) visszakerül.
Reggelire a családnak szendvicsbe szeletelve. Az én reggelim dió és csicsóka volt.![]()