http://index.hu/belfold/2013/05/12/t..._a_nyirsegben/
http://www.youtube.com/watch?feature...;v=wJg_v38A7XA
Printable View
Már nem csak a valentin napot, a hálovínt, de a tornádót is importáltuk Amerikából.
"Katasztrofális pusztítás okozott hétfõ délután egy tornádó Oklahoma City egyik elõvárosában, Moore-ban, rengeteg a halott - jelentette az NBC televízió. A forgószél két általános iskolát földig rombolt és számos lakóházat megsemmisített az Oklahoma Citytõl délre fekvõ településen. Legalább egy épület lángokban áll.
A CNN magyar idõ szerint hajnal háromkor legalább 51 halottról ír, de a bejelentett halottak száma percrõl percre emelkedik."
http://index.hu/kulfold/2013/05/20/k...ott_a_tornado/
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=kn9Qx9DtKck
Az áldozatok száma már majdnem megduplázódott.
"Nem végleges adatok szerint legkevesebb 91 – hivatalosan is megerõsített – halálos áldozata van annak tornádónak, amely hétfõ délután csapott le az Oklahoma állambeli Moore-ra."
Itt egy csomó kép is, meg néhány videó.
http://mno.hu/kulfold/lecsapott-a-to...haltak-1162061
Képek a tornádóról és a pusztításról.
http://galeria.index.hu/kulfold/2013...t_oklahomaban/
Kiderült hogy a média és a sajtó hazudozott az 51, aztán a 91 áldozatról, a 20 és a 40 halott gyerekrõl. Összesen 24 ember halt meg a tornádó miatt és ebbõl 9 gyerek volt az áldozatok között. Hazudoznak a nézettségért és az olvasókért, aztán napokkal késõbb meg átjavítják a számokat, csendben, kis betûkkel, amit senki se olvas el. Belehazudnak az emberek képébe a nagyobb nézettségért. Ha nincs hír, akkor csinálnak álszámokat, áladatokat, álstatisztikákat, álhíreket.
Média/sajtó: :hanyas:
Ez valószínûleg a legerõsebb vihar, ami ember lakta területet ér a Földön, mióta meteorológiai állomások és adatbázisok léteznek.
http://index.hu/tudomany/2013/11/08/...rina_es_sandy/
:(
Fúj a szél. :hogymi:
http://galeria.index.hu/kulfold/2013...gn=medialepedo
Már több mint 100 halott. Vietnám felé közeledik a közepe.
Eddig 1.000-1.200 halott.
http://index.hu/kulfold/2013/11/09/s...b_tajfunjaban/
Ma reggeli hírekben mát több mint 10 ezer halottról beszéltek.
"Több mint tízezer halálos áldozata lehet a Fülöp-szigetek középső részén végigsöpört Haiyan tájfunnak Leyte szigetén és környékén - jelentették be vasárnap a helyi hatóságok. Abban a térségben egyelőre 300-400 holttestet találak.
A tájfun, ami valószínűleg a legerősebb trópusi vihar volt a Délkelet-Ázsiai szigetországban valaha, házak tömegét döntötte romba, és súlyos károkat okozott a 220 ezer lakosú Tacloban kikötővárosban, az ottani tengerparti repülőteret elárasztották a heves szél által felkorbácsolt, két emelet magas hullámok. Taclobanban majdnem minden házat súlyosan megrongált vagy teljesen lerombolt a tájfun.
Zombiként járnak
A Reuters szerint amerre járt, a térségek 70-80 százalékát pusztította el a vihar. Azokon a helyeken, ahova a segítség még nem tudott eljutni, a túlélők úgy mászkálnak a romok közt élelmet és szeretteiket keresve, mint a zombik - mondta el a hírügynökségnek egy helyi orvostanhallgató. A legtöbben a cunamihoz hasonlított hullámok miatt haltak meg.
Tegnap este még 1200 halottról szóltak a hírek, de egy éjszakai megbeszélés után a szigetország kormányzója már több mint tízezer halottról beszélt.
A környéket fosztogatók járják, minden értéket elvisznek, amiket később élelemre próbálnak becserélni - mesélte a Reutersnek egy szemtanú. Egy túlélő azt mesélte, úgy sikerült életben maradnia, hogy egy oszlophoz kapaszkodott egy órán keresztül a reptéren, amíg az eső, a tengervíz és a szél végigsöpört rajta, mások fákhoz kapaszkodva menekültek meg."
http://index.hu/kulfold/2013/11/10/t...t_a_tajfunnak/
Engedelyezik a fosztogatast. Ma olvastam a Timesban.
Itt is volt olyan, hogy Katrina alatt annyit loptak, hogy a végén azt mondták a nagyobb üzletek hogy mindenki vigyen amit akar. Persze nem ételt vittek, hanem tévét, márkás cipőt, játékkonzolokat, DVD lejátszókat. :hogymi:
Így mentették meg Gábort (29) a pokoli szigetrõl
Itt már élesben kipróbálhatták szegények a dolgokat :(.Idézet:
A 38 fokos melegben a reményvesztett emberek az utcákon oszló, puffadó gyerekholttesteket kerülgetik. Se áram, se víz nincs, az élelem is fogytán. Ráadásul a környékbeli börtönbõl is kiszabadultak a rabok, akik rabolnak, fosztogatnak, és három zsák rizsért akár gyilkolnak is.
"Szükségállapotot hirdettek ki az olaszországi Szardínián kedden, miután előző éjjel a Kleopátra nevű ciklon megölt 17 embert és hatalmas pusztítást végzett a földközi-tengeri szigeten. A Szardíniára hétfőn lesújtó ciklon házakat, hidakat és autókat tett tönkre, a hatalmas esőzés és a nagy erejű szél súlyos anyagi károkat okozott. Több folyó kilépett a medréből, és nagy területek kerültek víz alá." (MTI)
Nem sok maradt az otthonukból.
http://www.youtube.com/watch?v=o1WMEwd8Al0
:(
http://www.youtube.com/watch?v=DijvR4ksdOs
Most ezt értsétek úgy ahogy mondom, tehát nem kötekedés, nem kárörvendés, csak elméleti lehetõség:
az nem játszhat közre ekkora pusztításban, hogy a házak többsége könnyû faszerkezetes? Mert itthon ugye inkább a tégla a jellemzõ... (Jó tudom van vályog, fa, meg betonszerkezetû is, de a családi házak és a társasházak többsége szerintem tégla.) Szóval minden évben valahol az usában letarol valami tornádó/hurrikán egy csomó ilyet, és eszükbe se jut, hogy lehetne másból is építkezni? Vagy annyira drága, hogy nem éri meg? Nyilván az kivétel, amikor az autót bevágja a padlásra, de speciel akkor is lehet az épület földszintje megmaradna... Vélemény?
Jó meglátás. Erről több mint 3 éve írtam az egyik blogomon.
http://amerikaimagyarok.blogspot.com...hogutaval.html
:)
A legtöbb családi ház fala ilyen farostlemez-papír. A meleg rögtön kimegy rajta, a hideg rögtön keresztül jön. A pára tönkreteszi, szereti a gomba és a penész. Persze gyenge is az egész anyag és ha meggyullad egy ház, akkor ég a fal is, porig.
Aztán arra lehetne gondolni, hogy ha már papírból van, akkor biztosan olcsó. De nem, hanem pont ellenkezőleg. Rettenetesen drága.
Nalunk gaz ido van, nagy szel, levitt jopar cserepet a hazrol, s az utca vegen meg ez van: Csatolmány 883
A németek is készülnek rá.
"Az utóbbi évtizedek legnagyobb és legveszélyesebb vihara közelít Németországhoz. A várható ítéletidő miatt csütörtök délelőtt az ország északnyugati részén forgalomkorlátozásokat vezettek be.
A Grönland fölött kialakult rendkívül alacsony légnyomású zóna a Német Időjárástani Intézet (DWD) számításai szerint az óránkénti 150 kilométeres sebességet meghaladó széllökésekkel terjed át csütörtök délelőtt az Északi-tenger németországi partvidékére, írja az MTI.
Skócián már átvonult a Xaver
Mintegy húszezer háztartás maradt elektromos áram nélkül és teljesen leállt a vasúti közlekedés csütörtökön Skóciában a Xaver orkán miatt, írja az MTI.
A Skót-felföld felett óránként 180 kilométeres sebességű széllökéseket mértek."
http://index.hu/kulfold/2013/12/05/x...nemetorszagot/
"Vasárnapra tombolja ki magát a vihar - 100-120 kilométer per órás, orkán erejű szélvihar sem kizárt
Az M1-es autópályán kamionok akadtak el, elterelték a forgalmat. A VIII. kerületben leszakadt a villamos felsővezetéke a rádőlt fától."
"Több mint ötszáz háztartás maradt áram nélkül Szelevényen és Tiszaföldváron, mert a viharos szél megrongálta az elektromos hálózatot - közölte a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság hivatalvezetője szombaton az MTI-vel."
Aki árammal fűt, az most "jól járt". :hogymi:
Mindig azt mondják ez az évszázad vihara,pár hét és jön egy még rosszabb...meddig mehet ez?
Szelevény Körös parti falu, ott az ártéri erdõ amit lehet fosztogatni. Tiszaföldváron is könnyebb olcsón fát/szenet venni, mint áramot. Földvárnak van pár társasháza, emeletes háza, amiben nem lehet vegyes tüzelésû fûtést tenni. De ott házközponti vagy parapetes fûtés van. Régebben elterjedt volt a hõtárolós villanykályhás fûtés, de akkor még volt olcsó éjszakai áram és nem volt általános a vezetékes gáz. Igaz ettõl még lehetnek akik most is áramot használnak, de csak elvétve, mert lényegesen drágább, mint a gáz.
jav: Elnézést, Szelevény község.
Hál' Istennek sok helyen meghagyták a gázkazán mellett a vegyes tüzelésût is, csak pár csapot kell átállítani. A vegyes tüzelésû pedig lehet gravitációs keringetésû, nyitott rendszerû, akkor keringetõ szivattyú sem kell.
Az 500 lakás (1500 lakos) nem kis probléma, fõleg azoknak akiket érint. Szelevény 1000 lakosából 500-at érint, de ott sem az egész falu maradt sötétben. Tiszaföldvár 11000 lakosából 1000 lakos maradt áram nélkül. Ott inkább lokális a gond.
Gravitációs keringetés szerintem javarészt csak a régi építésû helyeken van.
Mostanában nem nagyon láttam olyan új építésû házat, ahol a gravitációs keringetés szükségességét figyelembe vették volna a tervezéskor.
Egyik település sem a XXI. század települése. Mindkettõ vegetáló, "halódó" (ezért persze megkergetnének) település. Mindkettõ a mezõgazdaságból él(t), Szelevénynek Kunszentmárton adott munkát, de ott sincs már szükség annyi élõerõre. Volt némi könnyûipara is, de már felszámolták. Tiszaföldvár is a tsz-bõl él(t). Volt dobozüzem, meg ládagyár, meg silózó, meg hibridkukorica kísérletek. Még vadászkastély is. A környék könnyûipari központja Martfû, ott dolgoztak szalag mellett. De ott is felszámolták vagy automatizálták a termelést.
Amikor a 90-es években elérte õket a gázosítás, sokan a létezõ központi fûtésre tették rá a gázkazánt. És ki is szerelték, kidobták a vegyes tüzelésû kazánokat. De az utóbbi évek áremelkedése és az elszegényedés vissza alakíttatta velük a fûtést egyre több helyen.
"Az Yvette-ciklon kellemetlen idõjárást hozott, szélvihar tombol az országban, fõként a Dunántúlon, 100 kilométer/órát meghaladó széllökésekkel. A déli parton kiöntött a Balaton, homokzsákokkal védekeznek. Rengeteg esõ lesz még, és árvízre is fel kell készülni. A környezõ országokban sem rózsás a helyzet."
http://index.hu/belfold/2014/05/14/f...ontotte_a_viz/
Tegnap este a szél miatt elment az áram az egész környéken és eszembe jutott, milyen nevetséges már, hogy egy olyan egyszerû dolog mint a szél, milyen könnyen képes visszarepíteni az embert a sötét középkorba.
Én ma közvetlenül a parton dolgoztam, azt beszéltük a srácokkal, hogy ha a délin lennénk, akkor térkõ helyett alighanem zsákokat pakolnánk mi is :D Amúgy annyira azért nem vészes a szitu, az egész utcában egyetlen egy kidõlt fa által letarolt kerítést láttam, volt már komolyabb vihar, mikor három háznál gyûrte össze a vasat a kidõlõ fa...
Azt írják hogy még nincs vége.
"Vihar - csaknem 200 kilométeren van készültség
A Balatonnál a viharos szél által okozott óriáshullámok öntötték el a déli parton lévõ, mélyebben fekvõ területeket. Emellett már csaknem 200 kilométeres folyószakaszon van érvényben árvízvédelmi készültség - olvasható az Országos Vízügyi Fõigazgatóság jelentésében."
Percrõl-percre
http://index.hu/belfold/2014/05/15/yvette/